www.area69.pl - sklep erotyczny, sex akcesoria, wibratory. Dyskrecja...
Kolejne strony serwisu zawierają treści erotyczne przeznaczone dla osób pełnoletnich. Sklep www.area69.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne roszczenia osób, które zdecydują sie na świadome ich przejrzenie. Jeżeli nie jesteś pełnoletni kliknij "Wyjdź".
Wyjdź
Wejść
Blog kategorie

Świadoma zgoda na seks - wszystko co powinieneś wiedzieć

0
Świadoma zgoda na seks - wszystko co powinieneś wiedzieć

Przemoc seksualna to istotny problem, o którym należy mówić wprost. Seks z zasady powinien być nie tylko zaspokojeniem potrzeb, ale i przyjemnością dla obu stron, aby tak było, niezbędne jest poczucie bezpieczeństwa oraz pełna świadomość w trakcie zbliżenia. O tym, czym jest świadoma zgoda na seks, jak należy ją wyrażać i co warto wiedzieć na ten temat, wyjaśniamy w poniższym tekście.

Sex consent, czyli świadoma zgoda na seks. Określenie to w języku angielskim nie uwzględnia bezpośrednio “świadomości”, jednak jest to bezsprzeczne. Niestety wciąż kwestie, które powinny być oczywistością, często zostają pomijane, co z kolei prowadzi do nadużyć. Dlaczego temat świadomości seksualnej jest obecnie coraz szerzej poruszany? Istotna jest tu nie tylko edukacja seksualna, która w naszym kraju wciąż, mówiąc wprost, leży, ale i ochrona kobiet, które wciąż nie potrafią jasno stawiać granic, chroniąc siebie i własną seksualność. Jaka powinna być zgoda na seks? Wyjaśniamy poniżej.

Świadoma zgoda na seks - dlaczego jest tak ważna?

Świadoma zgoda na seks - wydawać by się mogło, że ta kwestia nie wymaga żadnego wytłumaczenia, gdyż wszystko jest jasne. Przemoc seksualna wciąż większości z nas jednoznacznie kojarzy się z brutalnym gwałtem, którego dokonuje nieznany napastnik, a już z pewnością nie stały partner kobiety, czy osoba, z którą wchodzimy w relację i, względem której czujemy stan zauroczenia, czy zakochania. Brak wiedzy prowadzi do naruszeń, a te mogą być opłakane w skutkach - począwszy od problemów natury psychicznej po fizyczne zmiany w organizmie. O czym zatem należy pamiętać w kontekście do świadomej zgody na seks?

  • zgoda powinna być podjęta w stanie pełnej świadomości - co to oznacza? Obie zaangażowane osoby powinny jasno wyrazić zgodę na odbycie stosunku. Jedna ze stron nie może być zatem odurzona alkoholem, lekami, czy innymi substancjami psychotropowymi. Nie może też spać, być nieprzytomna, czy wykazywać innych przeszkód, np. natury zdrowotnej.
  • zgoda powinna być dobrowolna - niestety zdarza się, zwłaszcza na początku relacji bardzo młodych osób, że mężczyzna niejako oczekuje “dowodu miłości” w postaci aktu seksualnego. Partnerka, która nie czuje gotowości na zbliżenie, nierzadko spotyka się z tekstami “gdyby Ci na mnie zależało/ gdybyś mnie naprawdę kochała, to chciałabyś pójść ze mną do łóżka”. Miłość udowadniana seksem, zwłaszcza tym, do którego druga strona jest poniekąd zmuszana, nigdy nie była i nie będzie prawdziwą miłością, a sporym nadużyciem. Podobne sytuacje mogą mieć miejsce w przypadku relacji z dłuższym stażem, np. kobieta po urodzeniu dziecka, która nie czuje się już atrakcyjna, w obawie przed zdradą, czy odejściem męża przekracza swoje granice, współżyjąc mimo braku ochoty, czy gotowości.
  • zgoda nie jest dana raz na zawsze - ten punkt w pewien sposób łączy się z pierwszym, głównym założeniem, czyli świadomą decyzją obu stron. To, że para do tej pory współżyła i obie strony wyrażały na to zgodę, nie oznacza, że jest to zgoda dożywotnia. Dla przykładu, gdy para planuje spędzić upojny wieczór, jednak wcześniej udaje się na zakrapianą imprezę, po której jedna ze stron jest pod wpływem alkoholu, wcześniejsze “ustalenia” dotyczące zbliżenia się dezaktualizują. Dlaczego? Osoba niebędąca w pełni świadoma po pierwsze nie ma pełnego poczucia, co się z nią dzieje, po drugie - pod wpływem środków odurzających łatwo o zatarcie granic - może zatem nieświadomie zgodzić się na pewne czynności lub nie zauważyć sygnałów od drugiej strony, że coś jest nie tak, tym samym przekraczając granicę partnera, czy partnerki. To szczególnie niebezpieczne w przypadku zbliżeń w typie sado-maso, gdzie często królują akcesoria bdsm.
  • świadomą zgodę na seks mogą wyrazić jedynie osoby uprawnione - co to oznacza? Zgodnie z prawem polskim, uprawnione do czynności seksualnych są osoby, które ukończyły 15 rok życia. Dzieci nie są uprawnione do wyrażenia zgody, gdyż nie mają pełnej świadomości seksualnej. Aktywność seksualna z nieletnim zawsze jest przestępstwem!
  • brak zgody na seks to gwałt - to, że podczas zbliżenia jedna strona nie mówi “nie”, a równocześnie wcześniej nie zadeklarowała jednoznacznie chęci współżycia, nie oznacza, że wyraża zgodę na seks. Współżycie w takim wypadku stanowi gwałt, bez względu na to, czy osoba inicjująca tego typu zbliżenie jest stałym partnerem, współmałżonkiem, czy nowo poznaną osobą. Co ważne, o czym niestety wciąż często się zapomina, flirt nie jest równoznaczny z wyrażeniem chęci współżycia, a każda ze stron ma pełne prawo zmienić zdanie nawet w sytuacji, gdy doszło już do inicjacji zbliżenia!

Świadoma zgoda na seks - jak powinna wyglądać?

Seks bywa spokojny i romantyczny, ale i pełen namiętności, porywczy. Jak w sytuacji, gdy emocje biorą górę wyrażać zgodę na seks, kiedy buzuje podniecenie a temperatura w sypialni rośnie? Świadoma zgoda na seks niektórym może kojarzyć się z poważną, dość oficjalną rozmową. Jak to się ma do porywów serca? Chcąc odbyć stosunek za obopólną zgodą nie trzeba spisywać umowy, czy przeprowadzać sztywnej rozmowy z oficjalnymi deklaracjami w tle. Jak może być wyrażona zgoda? Może się to odbyć za pomocą komunikacji werbalnej - warto, zwłaszcza na początku związku szczerze porozmawiać z ukochaną osobą o własnych preferencjach seksualnych, fantazjach. Dzięki temu w przyszłości unikniecie sytuacji, w których jedna ze stron lub obie nie będą czuły spełnienia. Jasne komunikowanie i wyznaczanie granic powinno mieć też miejsce w sytuacji, gdy planujecie eksperymenty seksualne, jak np. zbliżenia w typie BDSM. To szczególnie ważne w przypadku użycia gadżetów, jak np. pejcze, czy packi do wymierzania bolesnych razów - zanim przystąpicie do takiej formy zabawy, jasno określcie poziom bólu, na jaki się zgadzacie i jaki Wam odpowiada. Równie istotne jest to w sytuacji, gdy planujecie używać masek, czy knebli, kajdanek, czy rozpórek, które blokują możliwość mówienia, czy ruchu w trakcie stosunku. Najlepszym rozwiązaniem, poza rzecz jasna rozmową przed, jest ustalenie znaku bezpieczeństwa, który będzie zrozumiały dla obu stron i będzie równoznaczny z tym, że zabawę należy natychmiast przerwać. Kolejną opcją do wyrażania świadomej zgody na seks jest bazowanie na mowie ciała, czyli komunikowania za pomocą mimiki, czy gestów, czy dana aktywność jest przez nas akceptowana. Mowa ciała niestety bywa zawodna, gdyż komunikaty płynące z ciała mogą być mylące, a same gesty mogą zostać źle odczytane. Dlatego ważne jest, aby zawsze pytać wprost, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie mamy pewności, że druga strona czerpie z danej aktywności przyjemność. Brak stanowczej odmowy nigdy nie jest równoznaczny z jednoznaczną zgodą na seks! Zgoda to nie tylko deklaracja słowna, ale i odwzajemnianie i inicjowanie pieszczot i jasne dawanie do zrozumienia, że dana sytuacja nam odpowiada i chcemy ją kontynuować. 

Świadoma zgoda na seks – kluczowy element zbliżeń

Jak już wcześniej wspominaliśmy, świadoma zgoda na seks jest szalenie istotna, zwłaszcza w sytuacji, gdy planujemy urozmaicić formę zbliżeń. Planujecie uwzględnić podczas zabaw gadżety erotyczne? Bez względu na to, czy chcecie wyposażyć się w dildo z przyssawką, klasyczny wibrator, wibratory analne, czy akcesoria BDSM,  w pierwszej kolejności ustalcie, jak chcecie korzystać z danego gadżetu i wypracujcie granice, których żadna ze stron nie przekroczy. Niestety wciąż swobodne rozmowy o seksie, preferencjach, fantazjach, czy fetyszach stanowią tematy tabu, co generuje sporo nieporozumień w sypialni. Jeśli zatem chcecie tworzyć zgodną, zdrową i szczęśliwą relację, pierwszym krokiem, jaki powinniście wykonać, powinna być szczera rozmowa o tym, czego od seksu oczekujecie, w czym czujecie się dobrze, co Was krępuje, a co Wam kompletnie nie odpowiada. Pamiętajcie, że dawanie przyzwolenia na konkretną formę stymulacji wbrew własnej woli wpisuje się w przemoc seksualną, nawet jeśli wychodzicie z założenia, że chcecie to zrobić “z miłości” do partnera, czy partnerki. 

Rozmowy o seksie bywają trudne i krępujące dla większości osób, co wynika z ogólnej kultury, jaka panuje w naszym kraju i tego, że temat seksualność zawsze był traktowany jako tabu. To niestety generuje problemy - począwszy od niewystarczającej edukacji seksualnej, przez wstyd przed poznaniem własnego ciała, na cichym przyzwoleniu na przekraczanie seksualnych granic kończąc. Mimo że seks to zbliżenie cielesne, nie możemy zapominać, że podstawą zawsze powinna być rozmowa i jasna komunikacja - tylko dzięki temu obie strony będą czuły się w relacji bezpiecznie i dobrze, czerpiąc satysfakcję i spełnienie. 




Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl