Ciekawa rozmowa i zainteresowanie drugiej osoby bez wątpienia potrafi wzbudzić przyjemne uczucia, jednak u niektórych kontakt polegający na konwersacji, podczas której druga strona przedstawia swoje poglądy i spojrzenie na świat oraz czerpie z posiadanej wiedzy nabiera istotnego znaczenia, wzbudzając wręcz fizyczne pożądanie. Czym jest sapioseksualność i jak sprawdzić, czy taki rodzaj preferencji seksualnej również i nam jest bliski? O tym dowiecie się z przygotowanego przez nas poradnika, na którego łamach przedstawiamy też test, który powinien wykonać każdy, kto chce sprawdzić, czy jest sapioseksualny.
Osoby, które mają wiele do powiedzenia, rozwijają swoje pasje, są wrażliwi na kulturę, robią na Tobie ogromne wrażenie, wręcz budząc fizyczne pożądanie? Być może zaliczasz się do grona osób sapioseksualnych. Sprawdź, czym dokładnie jest sapioseksualizm.
Sapioseksualizm - co to?
Termin sapioseksualizm zaistniał stosunkowo niedawno - kilka lat temu, jako pierwszy użył go portal randkowy OK Cupid, który umożliwił wybór sapioseksualności jako preferencji seksualnej. Osoba sapioseksualna, czyli jaka? Sapioseksualizm to rodzaj preferencji seksualnej, gdzie ogromnego znaczenia nabiera intelekt partnera lub partnerki. Jeśli ktoś wykazuje upodobania sapioseksualne, poszukuje partnera, który wyróżnia się ponadprzeciętną inteligencją, ma ciekawe poglądy, jest oczytany i chłonny wiedzy. Zarówno w wyborze partnera życiowego, jak i wyłącznie łóżkowego, najważniejszą kwestią jest możliwość “flirtowania z mózgiem” drugiej osoby. Skąd nazwa? Sapio w języku łacińskim znaczy “rozumiem, wiem” oraz “smakuję, kosztuję”, co w pełni oddaje kwintesencję tego typu upodobań. Sapioseksualizm to przede wszystkim odczuwanie pociągu do osób, które wykazują się większą inteligencją, w tym wypadku wygląd zewnętrzny schodzi na dalszy plan, stanowiąc atrakcyjny, jednak nie niezbędny dodatek. Intelekt jest bowiem bazą relacji, podobnie, jak błyskotliwość, poczucie humoru oraz inteligencja emocjonalna, która z kolei gra pierwsze skrzypce w momencie, gdy relacja przechodzi na bardziej intymne tory. Zatem jak oczarować kogoś, dla kogo istotny jest “piękny umysł”? Partner lub partnerka, którzy uwielbiają poszerzać swoją wiedzę, wdawać się w długie, głębokie rozmowy, również w żywą polemikę, podczas której każda ze stron może wytoczyć własne argumenty, uwielbiają czytanie jako formę rozrywki lub wymagające kino, czy inne formy sztuki, o których można dyskutować, przedstawiając własne spojrzenie będą spełnieniem marzeń osoby sapioseksualnej. To nie wszystko - miłośnicy intelektu czują równie mocny pociąg do osób, które bywają inteligentnie sarkastyczne, mają niebanalne poczucie humoru, pasje, które rozwijają, potrafią rozmawiać z innymi między wierszami, wyłapując ukryty kontekst.
Związek sapioseksualny - cechy
Jak osoby sapioseksualne tworzą związki? Przede wszystkim swoją relację budują na rozmowie. Z badań wynika, że osoby o takich preferencjach częściej tworzą trwałe i udane związki. Wszystko ze względu na to, że uwielbiają wymianę poglądów, nie mają problemu ze wzajemną komunikacją, w związku z czym rzadziej pojawiają się między nimi niedomówienia. Na trwałość tego typu związków wpływ ma również to, że uroda i pociąg seksualny z czasem przemijają, a intelekt wciąż jest tak samo pociągający, co więcej, wraz z pozyskiwanym doświadczeniem życiowym, partnerzy stają się dla siebie coraz bardziej atrakcyjni. Mocną stroną związków sapioseksualnych jest wyjątkowo duży pociąg do nauki i kultury - partnerzy nie tylko częściej korzystają z dobrodziejstw sztuki, jak literatura, muzyka, czy teatr, ale i oddają się pasji, pielęgnując ją i wzajemnie się wspierając w jej rozwoju, dzięki czemu związek tego typu jest wyjątkowo stymulujący i motywujący. Mimo że pociąg wynika tutaj ze stopnia inteligencji, dla osób sapioseksualnych nie jest istotny poziom wykształcenia, ale tzw. wiedza życiowa oraz inteligencja emocjonalna, empatia i wrażliwość - zarówno na sztukę, jak i drugiego człowieka.
Sapioseksualizm - jak urozmaicić zbliżenia?
Sapioseksualność co prawda opiera się na pociągu do umysłu drugiej osoby, jednak nie oznacza to, że ten rodzaj preferencji seksualnej opiera się wyłącznie na rozmowach. Warto jednak podkreślić, że uczucia grają tu pierwsze skrzypce - fizyczne pożądanie pojawia się bowiem dopiero wtedy, gdy między partnerami nawiąże się silna, intelektualna więź. Wspomniana wcześniej inteligencja emocjonalna jest równie istotna i wpływa również na jakość seksualnego zbliżenia. Podobnie, jak w przypadku relacji romantycznej, tak i na relację seksualną ogromny wpływ ma porozumienie między zakochanymi - dzięki większej empatii obie strony są w stanie w pełni wyczuć uczucia i potrzeby, również seksualne, drugiej osoby. Dzięki temu pary sapioseksualne mające konkretne fantazje seksualne częściej je realizują, gdyż nie mają problemu z komunikowaniem swoich pragnień i marzeń erotycznych. Jesteś kobietą, której marzy się rola dominy? Wyposaż się w kombinezon vinyl, maskę, pejcz, kajdanki, a może nawet i knebel i zaproponuj ukochanemu role playing. Jesteś mężczyzną, który chce wydłużyć stosunek? Wyposaż się w pierścień na jądra z wbudowanym masażerem łechtaczki - dzięki temu nie tylko zwiększysz swoje możliwości, ale i zapewnisz dodatkową przyjemność partnerce. Nie zapominajcie o odpowiednim nawilżeniu - zwłaszcza jeśli próbujecie nowych form stymulacji, które mogą wiązać się z pewnym napięciem i stresem. Unimil Pure żel sprawdzi się świetnie. Nawilżająca formuła pomaga złagodzić suchość pochwy. Dzięki temu, że produkt powstał z naturalnych składników, nie uczula i nie wywołuje podrażnień - jest też polecany osobom, które mają wyjątkowo wrażliwą skórę. Dostosowany zarówno do stosunku waginalnego, jak i analnego, dopasowany do bezpośredniego kontaktu z prezerwatywą.
Sapioseksualizm - test
Umysł drugiego człowieka i długie rozmowy o wszystkim od zawsze Cię pociągały, jednak nie masz pewności, czy możesz się określać mianem osoby sapioseksualnej? Wykonaj prosty test, odpowiadając na poniższe pytania. Nie zastanawiaj się i nie analizuj - dzięki temu odpowiedzi będą bardziej rzetelne.
- Bardziej niż wygląd zewnętrzny cenię intelekt drugiej osoby
- Seks jest ważny, ale nie tak istotny, jak wzajemne zrozumienie
- Uroda przemija, intelekt nie
- Cięta riposta to nie powód do obrazy, ale wyraz inteligencji i powód do uznania
- Zrozumienie drugiej osoby to podstawa udanego związku
- Dyskoteka to nieodpowiednie miejsce na randkę
- Kino i teatr to odpowiednie miejsce na randkę
- Żywa dyskusja bywa lepsza niż seks
- Brak zainteresowań jest większym ubóstwem niż brak pieniędzy
- Na bezludnej wyspie wolałbym/wolałabym partnera do rozmowy niż do seksu
- Uważam, że książka to zawsze dobry pomysł na prezent
- Dyskusja z osobami, które mają inne poglądy niż ja to pole do rozwoju, nie kłótni
Jeśli w maksymalnie 3 przypadkach udzieliłeś/udzieliłaś odpowiedzi “tak”, sapioseksualizm z pewnością nie jest Twoją preferencją seksualną. Oznacza to, że co prawda cenisz intelekt drugiej osoby, jednak na równi z nim stawiasz wygląd zewnętrzny, czy porozumienie na poziomie seksualnym. Jeśli ilość twierdzących odpowiedzi waha się od 4-6, oznacza to, że wykazujesz sapioseksualne skłonności, jednak nie jest to Twoja dominująca orientacja. Osoby, które w przypadku większości lub wszystkich pytań udzieliły jednoznacznej odpowiedzi “tak” mogą śmiało określać się jako sapioseksualne.
Fizyczne pożądanie jest ważne - nie tylko ze względów czysto biologicznych i fizycznych, ale i emocjonalnych, jednak zdarza się, że pary, które opierają swój związek wyłącznie na namiętnościach, szybko się spalają. Dlaczego? Pragnienie drugiego człowieka w sferze seksualnej przypomina nieco płomień świecy, który najpierw jest wyjątkowo duży, a później szybko gaśnie. Sapioseksualność z kolei pozwala na zbudowanie solidnych fundamentów relacji - uczucia, empatia, chęć wzajemnego wspierania i motywowania do rozwoju, pełne zrozumienie i poczucie bezpieczeństwa - wszystko to składa się nie tylko na udaną relację emocjonalną, ale i lepszy, bardziej intensywny seks.