www.area69.pl - sklep erotyczny, sex akcesoria, wibratory. Dyskrecja...
Kolejne strony serwisu zawierają treści erotyczne przeznaczone dla osób pełnoletnich. Sklep www.area69.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne roszczenia osób, które zdecydują sie na świadome ich przejrzenie. Jeżeli nie jesteś pełnoletni kliknij "Wyjdź".
Wyjdź
Wejść
Blog kategorie

Pozytywna seksualność - na czym polega?

0
Pozytywna seksualność - na czym polega?

Każdy z nas jest inny - brzmi banalnie, jednak wciąż nie wszyscy o tym pamiętają, podobnie, jak o tym, że różnice między ludźmi dotyczą również ich preferencji seksualnych, które niejednokrotnie wciąż wzbudzają u niektórych oburzenie. Akceptacja, szacunek dla siebie i innych są kluczowe, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne. Na widok par homoseksualnych odwracasz głowę z niesmakiem, myśl o tym, że ktoś ma w swojej sypialni akcesoria BDSM Cię przeraża lub oburza? Jeśli tak, niezbędna jest Ci zmiana perspektywy! Tego właśnie dotyczy pozytywna seksualność. Jak być bardziej sekspozytywną osobą i co zrobić, aby powstrzymanie się od oceniania nie było tak trudne? Podpowiadamy w poradniku.

Pozytywna seksualność - co to takiego?

Czym konkretnie jest pozytywna seksualność? To podejście zakładające otwartość na różne formy ekspresji seksualnej i nieocenianie innych przez pryzmat własnych, odmiennych upodobań seksualnych. Nurt sekspozytywności zakłada bowiem równość wszystkich aktywności seksualnych, pod warunkiem, że nikogo nie ranią. Można zatem określić to jako podejście: rób to, na co masz ochotę, ale pod pewnymi warunkami. Jakimi?

  • dana aktywność seksualna musi być podejmowana w sposób odpowiedzialny i świadomy, strony wchodzące w relację intymną muszą wyrażać na nią zgodę 
  • aktywność seksualna powinna być bezpieczna dla zdrowia - zarówno fizycznego, jak i psychicznego
  • akceptowane formy seksualne nie mogą łamać prawa i naruszać dobra osób trzecich.

Podsumowując, pozytywna seksualność to podejście propagujące zdobywanie seksualnego spełnienia w taki sposób, w jaki mamy ochotę, pod warunkiem, że nikt na tym nie cierpi. Nurt ten kładzie również nacisk na takie aspekty, jak tolerancja i edukacja seksualna. Istotne jest również to, że pozytywna seksualność nie postrzega “odmienności” jako czegoś złego, a jako szansę na rozwinięcie własnej seksualności, zwiększenie tolerancji i ogólny rozwój własnego ja. Zgodnie z założeniami, seks powinien wiązać się z radością, a nie wstydem, ograniczeniem, czy poczuciem winy, a więc każdy ma prawo robić to, co daje mu poczucie spełnienia (pod warunkiem, że nie narusza zasad, które wymieniliśmy wcześniej). 

Pozytywna seksualność - czyli wszyscy są równi seksualnie

Z pewnością masz swoją ulubioną pozycję seksualną lub formę pieszczot, która zapewnia Ci najwięcej przyjemności i seksualnej satysfakcji. Wyobraź sobie, że ktoś przez pryzmat własnych przekonań i preferencji neguje Twoje poczucie spełnienia. Dość niekomfortowe uczucie, prawda? Do tego właśnie odnosi się pozytywna seksualność, zgodnie z której założeniem, wszyscy jesteśmy seksualnie równi. Co to oznacza? Każdy z nas się różni, nie tylko pod względem wyglądu, charakteru, czy pochodzenia, ale i upodobań seksualnych. Jedni preferują klasyczny seks po ciemku, inni uwielbiają sztuczne penisy, a do masturbacji, czy gry wstępnej niezbędne jest im dildo z przyssawką, jeszcze inni preferują seks analny lub wyjątkowo mocne, odważne doznania, jakie zapewniają zabawy BDSM. Istnieją też osoby homoseksualne, które tworzą szczęśliwe związki lub, podobnie, jak w przypadku osób heteroseksualnych, preferują życie singla i masturbację lub bezpieczny, przygodny seks. Równie znane są związki otwarte lub te bez zobowiązań, istnieje też sporo osób, dla których sfera seksualna nie jest tak istotna, a co za tym idzie, ich potrzeby seksualne są znacząco mniejsze niż potrzeby innych. Co łączy wszystkie te osoby? Cel, jakim jest dobre samopoczucie, spełnienie i akceptacja dla własnych wyborów. Osoby sekspozytywne rozumieją różnice seksualne innych, równocześnie nie oceniają ich przez pryzmat własnych wyborów, szanują sferę seksualną innych i, mówiąc kolokwialnie - nie interesują się tym, co, kto i z kim robi w łóżku. Tolerancja jest tu zatem bardzo istotna - ale nie tylko ta względem innych, ale również i akceptacja własnej seksualności, której brak, najczęściej staje się jednym z głównych czynników wpływających na brak zrozumienia dla zachowań seksualnych, czy “odmienności” innych.   

Pozytywna seksualność - jak ją rozwinąć w sobie?

Pozytywna seksualność to coś, czego można się nauczyć. Nie chodzi, rzecz jasna, o wmawianie innym, że jest się tolerancyjnym dla różnych zachowań seksualnych, gdy prawda jest zupełnie inna, ale o to, że można otworzyć się na nowe rzeczy, lepiej je poznać, a co za tym idzie, zrozumieć. Edukacja seksualna jest tu kluczowym aspektem. Często z powodu braku wiedzy lub tego, że przekazywane nam informacje są niewystarczające lub krzywdzące dla tych, którzy w jakiś sposób “odstawali” od wszystkim dobrze znanej sfery seksualnej (np. ze względu na własne przekonania, czy przekonania wynikające z wiary itp.), zamykamy się na to, co w jakiś sposób rozmija się z naszymi preferencjami. Zatem, jak samodzielnie rozwinąć w sobie pozytywną seksualność?

  • Poznaj swoje ciało - wydaje się, że osoby dorosłe, które rozpoczęły życie seksualne, są w pełni świadome własnego ciała, doskonale znają swoje preferencje. W rzeczywistości nie do końca tak to wygląda. Niestety wciąż dla wielu osób seks jest tematem tabu, a nawet źródłem wstydu. Kobiety krępują się wystąpić nago przed partnerem, któremu ufają, uprawiając seks wyłącznie po ciemku. Mężczyźni, idąc do łóżka, wychodzą z założenia, że muszą być kochankami, jak z filmów porno. Nie znamy swoich stref erogennych, bo unikamy masturbacji, myśląc, że to coś niestosownego, niektórzy wręcz uważają, że masturbacja w związku to zdrada! Nic bardziej mylnego. Chcąc czerpać maksimum zadowolenia z seksu, w pierwszej kolejności musimy sami zaznajomić się z własnym ciałem. Poznać reakcje na konkretne formy pieszczot, przekonać się, co sprawia nam ogromną przyjemność, a co nie robi na nas najmniejszego wrażenia. Samoświadomość seksualna to również swobodne wyrażanie własnych potrzeb i mówienie o fantazjach bez skrępowania

  • Eksperymentuj, jeśli masz na to ochotę - jesteś w związku, a Twoją fantazją jest seks analny lub zabawy w typie BDSM, gdzie jedna ze stron jest dominująca a druga uległa, jednak nigdy nie mówisz o tym, w obawie przed niezrozumieniem lub odrzuceniem? Podczas masturbacji chcesz wspomóc się gadżetami, jednak wychodzisz z założenia, że zabawki erotyczne są czymś złym? Otwórz się - nie tylko na nowe doznania, ale, przede wszystkim na siebie, własną seksualność i na partnera. Eksperymentowanie nie jest niczym złym, przeciwnie - pozwala nie tylko spróbować czegoś nowego, ale i lepiej poznać ciało swoje i ciało partnera, czy partnerki. Nierzadko to właśnie eksperymenty pozwalają wprowadzić do sypialni powiew świeżości, co jest szalenie ważne zwłaszcza w przypadku par z długoletnim stażem, które w pewnym momencie relacji mogą popaść w rutynę również w sferze seksualnej
  • Zadbaj o zdrowie - pozytywna seksualność bardzo stawia na zdrowie - zarówno własne, jak i drugiej strony. Dlatego też nurt ten zachęca do tego, aby wszelkie praktyki seksualne, jakich się podejmujemy, były przemyślane i bezpieczne. Poza zadbaniem o antykoncepcję warto też mieć na uwadze badania. Niestety badania weneryczne, czy te na obecność HIV nie cieszą się popularnością, gdyż wiążą się z lękiem przed napiętnowaniem, jednak dla własnego komfortu psychicznego i zdrowia swojego i osoby, z którą wchodzimy w intymną relację, warto przełamać to tabu, raz na jakiś czas kontrolując swoje ciało - pamiętaj, że poddawanie się tego typu badaniom nie tylko nie jest niczym złym, ale jest wyrazem odpowiedzialności, samoświadomości i dojrzałości
  • Edukuj się - lęki, czy uprzedzenia najczęściej swoje korzenie mają w niewiedzy. Zdarzyło Ci się spotkać z twierdzeniem, że homoseksualizm jest modą lub, co gorsza, jest zaraźliwy? No właśnie. Jeśli czegoś nie rozumiemy, prościej i pozornie bezpieczniej dla nas jest to odrzucić, zanegować lub skrytykować i wyśmiać. Edukacja pozwoli zrozumieć, że gej, czy lesbijka nie są dla nas żadnym zagrożeniem, że osoby aseksualne nie są “odmieńcami”, a pary preferujące BDSM nie muszą zaliczać się do grona dewiantów, których należy się bać
  • Nie oceniaj - z pewnością nie lubisz, gdy ktoś krytykuje Twoje zachowania i wybory, argumentując to tym, że on robi/myśli inaczej. Dlatego też staraj się nie oceniać w ten sposób. Pozytywna seksualność nie polega na tym, że jesteśmy otwarci na wszystkie zachowania seksualne, czy musimy być ich zwolennikami. Sekspozytywność zakłada akceptację dla tego, co dla nas inne i wychodzenie z założenia, że preferencje seksualne, które nie są zgodne z naszymi, też są ok i stoją na równi z naszymi.

Pozytywna seksualność to ważny nurt, który pozwala nie tylko zwiększyć tolerancję, ale i przełamać temat tabu, jakim wciąż dla wielu osób jest seks. Stosując się do uwzględnionych w poradniku rad, przekonasz się, że bycie sekspozytywnym wymaga nieco pracy nad sobą, jednak niesie też ogrom korzyści - dla nas i innych! 




Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl