
Nie od dziś wiadomo, że perfumy odpowiednio dobrane nie tylko do naszego gustu, ale charakteru i zapachu skóry potrafią oczarować innych, sprawiając, że stajemy się bardziej atrakcyjni. Podobnie jest z feromonami, które dodatkowo mają pobudzić organizm płci przeciwnej, wzbudzając pożądanie. O tym, jak działają feromony, czy faktycznie są skuteczne i jak je stosować, przeczytacie w przygotowanym przez nas poradniku. Dowiecie się również, jakie substancje wybrać, aby uzyskać upragniony efekt.
Jak działają feromony?
Temat feromonów jest sporny - jedni twierdzą, że substancje te faktycznie wpływają na naszą atrakcyjność, wzbudzając pożądanie, inni zaś obstają przy stanowisku, że to nic innego jak chwyt marketingowy. Jaka jest prawda i jak działają feromony, o ile w ogóle mają jakąś moc? Feromony to substancje chemiczne, za których pomocą przedstawiciele różnych gatunków komunikują się ze sobą. Feromony są wydzielane przez rośliny, owady i zwierzęta. Co ciekawe, to właśnie feromony owadów są najlepiej i najwnikliwiej zbadane do tej pory. Wszystkie feromony są pozbawione zapachu i mają stanowić sygnał mający na celu przekazać konkretną informację lub wywołać reakcję, jak np. odstraszyć przeciwnika, zakomunikować dominację w grupie, okazać gotowość do reprodukcji. W kontekście ludzi ich działanie jest podobne, chociaż najczęściej mówi się o kwestii wzbudzania pożądania. Feromony to lotne substancje chemiczne składające się zazwyczaj z kilku komponentów i jednego dominującego składnika. Ich bezpośredni wpływ na narząd lemieszowo - nosowy sprawia, że wywołują one zainteresowanie i pożądanie u osoby, która znajduje się w naszym zasięgu. Odnosząc się do wspomnianego narządu, należy podkreślić, że wieloletnie badania nad tym tematem nie dały jednoznacznej odpowiedzi co do tego, czy każdy z nas go posiada - prekursor tego stwierdzenia uważał bowiem, że narząd ten występuje wyłącznie u zwierząt, inni badacze stali za teorią, że u ludzi również występuje, jednak wyłącznie w życiu płodowym. Obecnie najpopularniejsza teoria dotyczy tego, że narząd lemieszowo - nosowy występuje również u dorosłych osób, jednak nie mają go wszyscy, co potwierdzają badania, które wykazują, że jest on częściej spotykany u mężczyzn niż kobiet, bez względu na wiek osób badanych.
Nazwa feromony pochodzi z języka greckiego. Jest połączeniem dwóch słów: “ferein”, czyli niesienie i “horme”, czyli pożądanie. W wolnym tłumaczeniu feromony oznaczają zatem nośnik pożądania. Określenie to, mimo pochodzenia greckiego, zostało stworzone dopiero w 1959 roku przez naukowca Petera Karlsona i Martina Lutschera. Nazwa ta jest dość nieprecyzyjna, gdyż odnosi się wyłącznie do kwestii seksualnych i pożądania, a, jak już wcześniej wspomnieliśmy - w świecie roślin, owadów i zwierząt feromony są nośnikiem informacji różnego typu, mają też różny zasięg działania. Co ciekawe, większość feromonów wydzielanych przez faunę i florę ma bardzo silną moc - np. samica ćmy pawicy wytwarza substancje chemiczne, które przez samców są wyczuwalne nawet z odległości 3 km!
Wpływ feromonów na kobiety i mężczyzn
Ze względu na brak wyczuwalnego zapachu, feromony odbierane są poza naszą świadomością. Nie mamy zatem wpływu na to, jak zareagujemy na daną substancję chemiczną. Ze względu na wspomniany wcześniej narząd lemieszowo-nosowy, odbiór feromonów jest kwestią indywidualną. U osób, które go mają, sygnał chemiczny jest transportowany za jego pośrednictwem do mózgu, a dokładnie do podwzgórza. Wydzielanie feromonów jest naturalną reakcją organizmu. Odpowiadają za nią gruczoły potowe i łojowe, które są obecne w ślinie, łzach, osoczu, moczu, wydzielinie z pochwy i spermie. Feromony mogą wpływać na nastrój, wydzielanie hormonów i generować pobudzenie seksualne.
Warto wspomnieć, że feromony męskie i kobiece różnią się od siebie. W przypadku mężczyzn najsilniejsze działanie wykazują androstadienon i androstenol - to dzięki nim kobiety uznają konkretnych przedstawicieli płci męskiej za atrakcyjnych i wartych uwagi. W przypadku kobiet jest to estratetraenol, a produkcja naturalnych feromonów jest zależna od cyklu menstruacyjnego - w czasie owulacji panie są postrzegane przez mężczyzn jako bardziej atrakcyjne.
Jak stosować feromony?
Obecnie feromony są produkowane również w laboratoriach, dodawane są do perfum lub sprzedawane osobno, jako erotyczny dodatek, który ma wpłynąć na naszą atrakcyjność i jakość doznań seksualnych. Aby feromony spełniły swoją funkcję, należy je odpowiednio aplikować. Jak stosować feromony? Najlepszym rozwiązaniem będzie aplikacja na ok. kwadrans przed planowanym wyjściem z domu. Substancje chemiczne zawarte w tego typu produktach działają przez ok. 4-6 godzin. Aby były najlepiej wyczuwalne przez płeć przeciwną, najlepiej nanieść je na nawilżoną skórę, dokładnie na te miejsca, które zazwyczaj spryskujemy perfumami, czyli nadgarstki, płatki uszu, kark, zgięcie łokci, czy mostek.
Top 4 polecanych feromonów
Chcesz podkręcić swoją atrakcyjność, jednak nie wiesz, na jakie feromony się zdecydować? Poniżej prezentujemy 4 najczęściej wybierane typy feromonów, które wykazują największą skuteczność:
- feromony hots zwiększające libido
- feromony spain sex poprawiające potencję
Wszystkie te produkty są odpowiednio skomponowaną mieszanką substancji chemicznych. Produkty przeznaczone są do użytku na odzież, co wydłuża czas ich działania, wspomagając potencję i libido, wzmacniając uczucie pożądania, wpływając na atrakcyjność drugiej osoby oraz potęgując doznania seksualne. Każda buteleczka wyposażona jest w kroplomierz ułatwiający aplikację.
Preparaty z feromonami - co zawierają?
Feromony powstające laboratoryjnie są mieszanką substancji o różnym natężeniu, dlatego też na rynku dostępne są substancje o różnym przeznaczeniu, jak np. zwiększenie atrakcyjności, podwyższenie libido i zwiększenie możliwości seksualnych u mężczyzn. Co w takim razie można znaleźć w feromonach męskich, a co w damskich?
Feromony męskie
- androstenol - substancja naturalnie występująca w moczu i pocie, jej przeznaczeniem jest zwiększenie zainteresowania kobiet i wprawianie je w dobry nastrój
- androstenon - obecny w ludzkiej ślinie, pocie i moczu. Skuteczność tej substancji jest zależna od fazy cyklu menstruacyjnego kobiety i stosowania antykoncepcji hormonalnej
- androsteron - substancja, której przeznaczeniem jest wzmocnienie działania innych feromonów. Produkty z wysokim stężeniem androsteronu są szczególnie polecane dojrzałym mężczyznom
- androstadienon - obecny w moczu, pocie i nasieniu, a także w owłosieniu pod pachami. Ta substancja ma wpływać na emocje, ale wyłącznie między kobietą a mężczyzną.
Feromony damskie
- estratetraenol - substancja zbliżona do estrogenu - żeńskiego hormonu. Naturalnie występuje u kobiet w 3 trymestrze ciąży i sprawia, że w oczach mężczyzn kobieta wygląda bardziej atrakcyjnie i uwodzicielsko. Feromon ten ma stymulować podniecenie u obu płci, mężczyznom dodawać energii oraz działać na nich pobudzająco
- kopuliny - feromony znajdujące się w wydzielinie pochwowej. Ich działanie jest tak silne, że wywołuje u mężczyzn zwiększenie produkcji testosteronu nawet o 150%! Naturalnie kopuliny mają najwyższy wskaźnik podczas dni płodnych kobiety.
Feromony - dlaczego są istotne?
Feromony w kontekście ludzi są głównie postrzegane przez pryzmat seksualności i pożądania. Nie można jednak zapominać, że wpływają one też na inne sfery życia. Feromony bowiem mają silny wpływ na układ neuroendokrynny i na konkretne zachowania - np. wspomniany wcześniej androstadienon, czyli męski steroid obecny w krwi, pocie i spermie, wpływa na procesy korowe, podwzgórze i ciało migdałowate, co potwierdzają badania obrazowe mózgu. To potwierdza, że substancje chemiczne, z których składają się feromony, modulują stan psychologiczny i fizjologiczny. Nie zapominajmy, że zapach w ogóle jest istotnym czynnikiem identyfikującym. Każdy z nas ma jedyną i niepowtarzalną tożsamość zapachową, która jest uwarunkowana kompleksowym wzorcem wydzielin chemicznych. Wydzielanie gruczołów łojowych i potowych, w których dochodzi do produkcji feromonów, jest regulowane za pośrednictwem hormonów płciowych. Zapach, który powstaje, może z jednej strony wzbudzać większe zainteresowanie, wpływając na pożądanie, z drugiej zaś odrzucać inne osoby. Nasz indywidualny zapach ma wpływ nie tylko na dobór partnera, czy partnerki, ale jest kluczowy w nawiązywaniu innych relacji społecznych i emocjonalnych. Dlatego też wiele osób sięga po feromony przed ważnym wystąpieniem, czy spotkaniem, aby zwiększyć swoją atrakcyjność i poprawić pozycję w grupie. Związki te pozwalają podkreślić naszą dominację, sprawić, że ktoś będzie lgnął do nas, chcąc np. z nami współpracować, czuł się w naszym towarzystwie bezpiecznie itp.
Temat feromonów i ich wpływu na zachowania i odczucia ludzi jest wciąż kwestią zagadkową. Warto jednak pamiętać, że każdy z nas ma swój indywidualny, niepowtarzalny zapach, który odpowiednio podkreślony, może sprawić, że będziemy dla otoczenia bardziej atrakcyjni i widoczni.