Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od: 99,00 zł
Blog kategorie

Bóle brzucha po seksie - przyczyny, zapobieganie i leczenie

0
Bóle brzucha po seksie - przyczyny, zapobieganie i leczenie

Bóle brzucha po seksie - przyczyny, zapobieganie i leczenie

 

Seks bez wątpienia powinien wiązać się z przyjemnością i poczuciem spełnienia. Co w sytuacji, gdy odczuwasz bóle brzucha po seksie? Jak w takiej sytuacji czerpać radość ze zbliżenia? Przede wszystkim znajdź przyczynę takiego stanu rzeczy - dzięki temu będziesz mogła pozbyć się uciążliwej dolegliwości i, co najważniejsze, zadbać o własny komfort i zdrowie. 

Ból podbrzusza po seksie z pewnością może wywołać niepokój, zwłaszcza jeśli pojawia się po raz pierwszy. Nowa sytuacja może wprowadzić nas w zdezorientowanie, wywołując lęk, że dolegają nam poważne choroby kobiece, co może być prawdą, ale nie musi. Nierzadko dolegliwości bezpośrednio po seksie, ból brzucha po stosunku na drugi dzień, a nawet dyskomfort odczuwany przez kilka kolejnych dni mają mniej poważne i niebezpieczne podłoże. Jakie? Wyjaśniamy poniżej, prezentując skuteczne rozwiązania.

Bóle brzucha po seksie - najczęstsze przyczyny i formy zapobiegania 

Ból brzucha, zwłaszcza jego dolnych partii pojawiający się po odbytym stosunku nie musi być powodem do wpadania w panikę, jednak powinien być światełkiem ostrzegawczym, mobilizującym do regularnej obserwacji własnego ciała, terminowych wizyt u ginekologa i cyklicznych badań takich jak cytologia, czy USG. Dopiero rozpoczęłaś życie seksualne? W takim przypadku ból podbrzusza po seksie jest czymś naturalnym - pamiętaj, że po rozpoczęciu współżycia w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian - zarówno w jej wnętrzu, psychice, jak i gospodarce hormonalnej. Początki współżycia mogą być zatem trudne i wywoływać dyskomfort - nie zniechęcaj się jednak, gdyż taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie. Już po kilku zbliżeniach przekonasz się, że seks jest bardzo przyjemny! Staraj się nie stresować - każda z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że brak doświadczenia w tych sprawach może wywoływać zakłopotanie, a nawet lęk - pamiętaj, że każdy kiedyś zdobywał swoje pierwsze doświadczenia, na wszystko przyjdzie czas, również na pełne odkrycie swojej kobiecości, potrzeb i możliwości swojego ciała. Bóle brzucha po seksie mogą również wystąpić w sytuacji, gdy penetracja jest wyjątkowo energiczna i dogłębna, a członek partnera sporych rozmiarów. Co zrobić w takiej sytuacji? Porozmawiaj z partnerem, ból podbrzusza po stosunku kilka dni to nic przyjemnego, zaproponuj zmianę pozycji lub delikatniejsze formy pieszczot. Jeśli jednak preferujecie mocniejsze doznania, zadbajcie o wystarczająco długą grę wstępną - ból może też wynikać z nieodpowiedniego nawilżenia pochwy. Suchość, która jest też częstą dolegliwością kobiet w trakcie i po menopauzie, może nie tylko wywołać dyskomfort w brzuchu, ale i spowodować podrażnienia miejsc intymnych, które są wyjątkowo wrażliwe. Jeśli zdarza się, że emocje biorą górę, przez co zapominacie o grze wstępnej lub po prostu nie macie na nią pomysłu, odwiedźcie sex shop online. Bielizna erotyczna w postaci seksownego, koronkowego kompletu, odważnego bodystocking, czy wyzywającego kostiumu z lateksu lub winylu z pewnością będą pomocne podczas gry wstępnej i zachęcą do stopniowania doznań. Zaopatrzcie się też w gadżety erotyczne, które nie tylko intensyfikują doznania, ale i pozwolą Ci się bardziej rozluźnić, przygotowując ciało do penetracji. Wibratory króliczki, dilda, a nawet masażery łechtaczki świetnie sprawdzą się w roli zabawki, która pobudzi zmysły kobiety, potęgując też podniecenie u mężczyzny. Weźcie również pod uwagę zmianę pozycji - być może ta, w której obecnie współżyjesz, nie jest dla Ciebie najlepsza. Może to wynikać zarówno z długości członka partnera, jak i nieprawidłowej budowy pochwy, co najczęściej jest uwarunkowane genetycznie.

 

[product id="982, 1018,1125,1252"]

Choroby kobiece, które mogą wywoływać bóle brzucha po seksie 

Masz już pewne doświadczenie w sferze seksualnej, a mimo to wciąż towarzyszą Ci bóle brzucha po seksie? Nie bagatelizuj tego! Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, że ta dolegliwość jest znana zarówno kobietom, jak i mężczyznom i nosi miano dyspareunii - może wynikać ze zmian anatomicznych oraz mniej lub bardziej poważnych schorzeń. Jeśli próbowałaś zmian pozycji, rozluźnienia przed współżyciem, zadbałaś o odpowiednie nawilżenie miejsc intymnych, być może problem jest natury zdrowotnej. Ginekolog będzie zatem niezbędny - to on po wykonaniu tradycyjnego badania, USG dopochwowego oraz cytologii będzie w stanie określić źródło dyskomfortu. Choroby kobiece mogą przybierać różne formy, poniżej przedstawiamy najczęstsze zmiany generujące objawy, takie jak ból podbrzusza po seksie:

 

  • endometrioza - jest to jedna z najbardziej dokuczliwych chorób, które są trudne do wykrycia we wczesnym stadium. To podstępne schorzenie, które może dawać wiele objawów, jak poruszany w tekście ból podbrzusza po seksie narastający w okolicach miesiączki, plamienia pozamiesiączkowe, biegunki, regularne zmęczenie, problemy z zajściem w ciążę, a nawet stany lękowe - tak szeroki zakres objawów, które pozornie nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, sprawia, że choroba jest trudna do zdiagnozowania. Endometrioza objawia się niewłaściwym umiejscowieniu błony śluzowej macicy, która się rozrasta, tworząc bolesne ogniska w tkankach poza macicą. Pierwszym etapem leczenia jest farmakologia, a dokładnie leczenie hormonalne. Jeśli ono nie przynosi rezultatów, w grę wchodzi operacyjne usunięcie ognisk
  • torbiele jajników - to kolejny, równie częsty powód dolegliwości bólowych po stosunku. W tym wypadku za dyskomfort odpowiedzialne są cysty na jajnikach zwane torbielami. Często zmiany te są niegroźne, a nawet fizjologiczne - jednak tu również ginekolog powinien zweryfikować faktyczny stan rzeczy. Jeśli bóle brzucha po seksie przypominają regularne kłucie i ciągnięcie w podbrzuszu lub dyskomfort w odcinku krzyżowym, najprawdopodobniej masz do czynienia z torbielami, które należy regularnie monitorować
  • polipy i mięśniaki - to niezłośliwe zmiany w obszarze macicy, którym towarzyszy ból podbrzusza po seksie, a nawet plamienie, ucisk w dole brzucha, wrażenie pełnego pęcherza, bóle lędźwi i bolesne miesiączki oraz wzmożona ilość skrzepów. 

 

Ginekolog wykluczył zmiany chorobowe, a mimo to bóle brzucha po seksie wciąż Ci towarzyszą? Być może problem ma podłoże natury psychicznej. Dolegliwość ta nazywana jest pochwicą i objawia się silnym skurczem mięśni gładkich pochwy, których samoistne rozluźnienie bywa trudne. Pochwica może wywołać ból dolnych partii brzucha oraz prowadzić do zakleszczenia podczas stosunku lub niemożności jego odbycia. W takiej sytuacji pomocy należy szukać u seksuologa lub psychoterapeuty, gdyż pierwszym krokiem do zwalczenia tej przypadłości, a co za tym idzie również bólu w trakcie i po stosunku, jest określenie źródła lęku, które może wynikać ze strachu przed inicjacją seksualną, niechcianą ciążą (nawet pomimo stosowania antykoncepcji), czy być skutkiem negatywnych doświadczeń seksualnych z przeszłości. W przypadku bólu podbrzusza po seksie na tle psychicznym, poza wsparciem ze strony specjalistów takich jak psycholog, psychoterapeuta, czy seksuolog, pomocne mogą okazać się gadżety erotyczne. Dlaczego? Ich użytkowanie pozwala nie tylko poznać swoje ciało, przełamać barierę wstydu, ale i nauczyć się odczuwać przyjemność oraz współpracować ze swoim ciałem w kwestiach seksualnych, co w przypadku tego schorzenia jest bardzo ważnym etapem leczenia.

Odczuwasz dyskomfort bezpośrednio po seksie lub doskwiera Ci ból brzucha po stosunku na drugi dzień? Nie bagatelizuj tego oraz nie ukrywaj przed partnerem. Porozmawiaj wprost ze swoim ukochanym. Ukrywanie dolegliwości bólowych może sprawić, że z czasem stracisz ochotę na współżycie, co z kolei, jeśli nie zostanie wyjaśnione z drugą połówką, może generować niedopowiedzenia w związku, w rezultacie osłabiając relację. Szczera rozmowa nie tylko pozwoli Ci uniknąć zawirowań w związku, ale przede wszystkim da Ci możliwość wprowadzenia zmian, jak chociażby przedłużenie gry wstępnej, zmiana pozycji, korzystanie z zabawek erotycznych, czy, w razie potrzeby uzyskanie wsparcia kochającej osoby podczas badań lekarskich oraz wizyt u seksuologa.  Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl