www.area69.pl - sklep erotyczny, sex akcesoria, wibratory. Dyskrecja...
Kolejne strony serwisu zawierają treści erotyczne przeznaczone dla osób pełnoletnich. Sklep www.area69.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne roszczenia osób, które zdecydują sie na świadome ich przejrzenie. Jeżeli nie jesteś pełnoletni kliknij "Wyjdź".
Wyjdź
Wejść
Blog kategorie

Anorgazmia - czym jest, objawy i przyczyny

0
Anorgazmia - czym jest, objawy i przyczyny

Problemy natury seksualnej wciąż dla wielu osób stanowią temat tabu, co z kolei sprawia, że dolegliwości bywają bagatelizowane, a więc i nieleczone. To rzutuje nie tylko na sferę seksualną i związkową, ale i może prowadzić do znacznego obniżenia nastroju, a niekiedy również powodować dolegliwości natury fizycznej. Jedną z częstych przypadłości seksualnych, która dotyka kobiety, jest anorgazmia - co to za choroba i jak wygląda leczenie?

 

Problemy z orgazmem u kobiet mogą mieć różne podłoże, jednak w żadnej sytuacji nie powinny być bagatelizowane. Jedną z dolegliwości najczęściej dotykających kobiety jest anorgazmia. Co to takiego, jakie są przyczyny i objawy oraz jak wygląda proces leczenia? Wyjaśniamy poniżej.

Anorgazmia - objawy 

Anorgazmia u kobiet to, najprościej rzecz ujmując, brak orgazmu. Jak wskazują badania, problem ten dotyka co piątą kobietę na świecie. Dolegliwość objawia się tym, że kobieta, mimo przeżywanego silnego podniecenia, nie może osiągnąć maksymalnego spełnienia seksualnego i orgazmu. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą mieć zarówno podłoże fizyczne, jak i psychiczne. Aby zwalczyć problem, nierzadko wystarczy wprowadzić do sypialni kilka nowości lub zmienić dotychczasowe formy stymulacji. W innych przypadkach niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, które może przybrać różne formy, do których zalicza się między innymi farmakologia, treningi masturbacyjne, czy terapia.

problemy natury seksualnej

Anorgazmia - przyczyny 

Brak orgazmu to nie tylko uporczywy, ale często i wstydliwy problem. Mimo że zaburzenia tego typu dotyczą tak wielu kobiet, większość z nich nie traktuje tego, jako dolegliwość, którą można i powinno się leczyć, w rezultacie udając orgazm, aby nie sprawić przykrości partnerowi lub zupełnie zamykając się na tematy seksualne. Dlaczego anorgazmia dotyka tak wielu kobiet i jakie może być podłoże braku orgazmu? Za jedną z najczęściej określanych przyczyn anorgazmii określa się niedobór testosteronu i estrogenów oraz nadmiar progesteronu. Jednak to niejedyne przyczyny warunkujące tego typu chorobę. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, anorgazmia może być wynikiem problemów natury fizjologicznej. Do najczęstszych przyczyn zalicza się:

  • wady wrodzone lub nabyte narządu rodnego, w tym wady statyki macicy i wady wrodzone pochwy 
  • zaburzenia hormonalne obniżające libido - poza wspomnianym niedoborem testosteronu i estrogenów oraz nadmiarem progesteronu, również dysfunkcja tarczycy, hiperprolaktynemia i hipoestrogenizm może wywołać zaburzenia orgazmu
  • problemy natury neurologicznej - urazy rdzenia kręgowego lub uszkodzenie nerwu sromowego
  • zaburzenia będące wynikiem zabiegów operacyjnych
  • zmiany wywołane przebytym porodem
  • stany zapalne w obrębie narządu moczowo - płciowego
  • hipotonia, czyli niskie ciśnienie tętnicze 
  • zmiany menopauzalne 
  • brak kurczliwości mięśni Kegla 

Źródła problemu można doszukiwać się również w psychice. Do czynników psychogennych zalicza się:

  • traumatyczne przeżycia seksualne w dzieciństwie
  • stany lękowe, które są ściśle związane ze współżyciem - lęk przed ciążą, brak wystarczającej intymności i poczucia bezpieczeństwa podczas zbliżenia
  • czasowe zmniejszenie popędu seksualnego będące wynikiem przemęczenia (fizycznego lub psychicznego), przyjmowania niektórych leków lub spadku nastroju
  • tzw. miłość konfliktowa, czyli brak zgodności pomiędzy partnerem emocjonalnym a seksualnym, kierowanie uczuć do innej osoby niż ta, z którą dochodzi do zbliżenia
  • niechęć do partnera
  • konflikty w związku - nieudany dobór partnerski, dominujący partner, który skupia się wyłącznie na zaspokajaniu własnych potrzeb, niska kultura erotyczna

Anorgazmia może mieć charakter sytuacyjny i uaktywniać się w konkretnych okolicznościach lub w przypadku zbliżenia z określonymi partnerami (zazwyczaj jest to sygnał, że podłoża choroby należy poszukiwać w psychice kobiety).

Anorgazmia - jak leczyć zaburzenia orgazmu

Anorgazmia - przyczyny, objawy mogą być bardzo uciążliwe - zarówno dla samopoczucia i samoakceptacji kobiety, jak i relacji, w jakie kobieta wchodzi. Brak zadowolenia seksualnego na dłuższą metę może prowadzić do oddalenia się od siebie partnerów i rozluźnienie więzi. Często, zwłaszcza gdy kobieta maskuje trudności w osiąganiu satysfakcji seksualnej, pojawia się również frustracja skierowana w stronę partnera, która z czasem może przerodzić się wręcz w niechęć do niego. Dlatego też tak ważne jest podjęcie leczenia. Brak orgazmu będący następstwem somatycznych przyczyn leczy się ginekologicznie lub endokrynologicznie (jeśli brak orgazmu jest wynikiem zaburzeń hormonalnych - w takim wypadku najczęściej zalecane jest wprowadzenie farmakoterapii, której celem jest unormowanie poziomu testosteronu, estrogenów i progesteronu). Często lekarze zalecają treningi masturbacyjne, podczas których przydatne mogą okazać się akcesoria erotyczne, jak chociażby klasyczny masażer łechtaczki (miejsca, które jest wyjątkowo unerwione i stanowi u większości kobiet jedną z najsilniejszych stref erogennych), wibrator, czy dildo na przyssawce, dzięki któremu kobieta będzie miała możliwość odkrycia nowych sposobów stymulacji. Jeśli problemy z orgazmem u kobiet są wynikiem osłabienia mięśni Kegla, zalecane jest wykonywanie prostych ćwiczeń polegających na rytmicznym napinaniu i rozluźnianiu mięśni krocza. W tym wypadku specjaliści zalecają wyposażenie się w kulki gejszy, które pomagają w efektywnym treningu. Jeśli anorgazmia ma podłoże w psychice kobiety, chora powinna udać się do seksuologa, który ma uprawnienia psychoterapeutyczne. Specjalista pomoże stworzyć optymalne warunki, które umożliwią kobiecie osiągnięcie orgazmu, może też podpowiedzieć techniki masturbacyjne lub formy stymulacji z partnerem, które pozwolą na intensywniejsze odczuwanie przyjemności. Jeśli problem jest następstwem trudności w związku, seksuolog może też zalecić terapię dla par, podczas której będzie możliwa zarówno praca nad poprawieniem relacji i wzmocnieniem więzi, jak i wprowadzeniem nowości do sypialni. 

 

Brak orgazmu często jest ukrywany przez kobiety, które są skrępowane swoimi trudnościami. Kobiety, które nie czują gotowości na wizytę u specjalisty, mogą próbować rozwiązać problem na własną rękę. Zdarza się, że partnerzy mają inne potrzeby, temperament albo fantazje, o których nie rozmawiają. Pierwszym krokiem, jaki kobieta powinna wykonać w celu poprawy jakości zbliżeń, jest szczere i jasne komunikowanie własnych potrzeb seksualnych, uwzględniając równocześnie potrzeby partnera. Zdarza się, że problem z orgazmem jest wynikiem tego, że kobieta nie jest wystarczająco podniecona przed penetracją, a co za tym idzie, nie jest na nią gotowa ani pod względem psychicznym, ani fizycznym. Można również wyposażyć się w lubrykanty, najlepiej na bazie wody - są one delikatne, zapewniają odpowiednie nawilżenie, a dodatkowo nie wywołują reakcji alergicznych i podrażnień. Aby zwalczyć problem, być może wystarczy przedłużyć grę wstępną, sięgnąć po akcesoria, jak kajdanki erotyczne, wibrator, czy dildo, aby stymulacja przyniosła maksymalne spełnienie. Wybierając akcesoria erotyczne, warto postawić na produkty o odpowiednim wyprofilowaniu, które są wykonane z antyalergicznych materiałów, w pełni bezpiecznych i dostosowanych do tak bliskiego kontaktu z ciałem. Warto również próbować różnych pozycji, zwłaszcza jeśli anorgazmia jest wynikiem wad narządu rodnego - wówczas skuteczna może okazać się pozycja, w której to kobieta jest “na górze”. Podczas penetracji w takim ułożeniu, penis stymuluje przednią ścianę pochwy, która w tym miejscu jest mocniej unerwiona.

 

Anorgazmia to problem, który nie powinien być bagatelizowany. Jeśli odczuwasz problemy z orgazmem, nie ukrywaj tego ani przed sobą, ani przed partnerem. Jeśli przeczuwasz, że jest to chwilowy problem wynikający np. z przemęczenia, czy przyjmowania leków (niektóre preparaty negatywnie rzutują na libido), zadbaj o siebie i odpocznij, niezwłocznie konsultując to z lekarzem - być może będzie możliwość zmiany leków na takie, które nie wywołują tego typu efektów ubocznych. Warto też skonsultować problem z ginekologiem podczas wizyty kontrolnej lub znaleźć zaufanego i kompetentnego seksuologa.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl