www.area69.pl - sklep erotyczny, sex akcesoria, wibratory. Dyskrecja...
Kolejne strony serwisu zawierają treści erotyczne przeznaczone dla osób pełnoletnich. Sklep www.area69.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne roszczenia osób, które zdecydują sie na świadome ich przejrzenie. Jeżeli nie jesteś pełnoletni kliknij "Wyjdź".
Wyjdź
Wejść
Blog kategorie

Demiseksualizm - definicja, charakterystyka, test

Demiseksualizm - definicja, charakterystyka, test

Temat seksu dla wielu osób wciąż stanowi tabu i źródło zakłopotania. Na szczęście kwestie poznawania swojej cielesności i seksualności, pociągu seksualnego, jasnego mówienia o własnych potrzebach erotycznych oraz fantazjach stopniowo stają się normalizowane, co przekłada się na rosnącą świadomość. Skutkiem tego jest rozpowszechnianie nieznanych dotąd na szerszą skalę określeń dotyczących orientacji seksualnych. Jednym z nich jest demiseksualizm. Jak objawia się demiseksualność i czy to, jak określają niektórzy, nowa orientacja seksualna?

 

Na kwestię orientacji seksualnych składa się nie tylko pociąg fizyczny i seks, ale również więź emocjonalna, poczucie zbliżenia do drugiej osoby na poziomie duchowym. Odczuwanie pociągu seksualnego może przybierać różne formy, jedną z nich jest demiseksualizm, który opiera się na silnej więzi emocjonalnej. Co wyróżnia osoby demiseksualne, skąd wzięła się nazwa demiseksualizm i na czym bazują osoby znajdujące się w tego typu relacji? Wszystkie niezbędne treści dotyczące tej orientacji seksualnej znajdziecie w przygotowanym przez nas artykule.

demiseksualizm - co oznacza

Demiseksualizm - co oznacza?

Na pociąg seksualny składa się kilka aspektów - wiele osób najpierw zwraca uwagę na wygląd, styl bycia i sensualność drugiej osoby, to właśnie na tych aspektach budując pociąg do płci przeciwnej lub tej samej. Wiele ludzi nie wyobraża sobie nawiązania relacji intymnej bez związku i stałego partnera. Jeszcze inni potrzebują czasu na dobre poznanie drugiej strony, aby być w stanie odbyć z nią akt seksualny. Czym zatem wyróżniają się demiseksualiści? Demiseksualizm to, najprościej rzecz ujmując, orientacja psychoseksualna. Polega ona na odczuwaniu pociągu seksualnego dopiero w momencie, gdy osoby są połączone silną emocjonalną więzią. Demiseksualiści nie ograniczają się jedynie do płci przeciwnej - równie dobrze mogą poczuć pociąg fizyczny do osoby tej samej płci, równocześnie nie deklarując się jako osoba homoseksualna. Demi orientacja seksualna pozwala zatem na budowanie relacji hetero i homo przez jedną osobę. Można to porównać do preferencji osób określających się jako biseksualne. Należy jednak pamiętać, że w przypadku demiseksualizmu pierwsze skrzypce grają emocje. Sama nazwa demiseksualizm pochodzi od słowa seksualizm, czyli określenia rodzaju seksualności oraz przedrostka demi oznaczającego pół. W relacjach tego typu główną rolę odgrywa więź emocjonalna, dlatego demiseksualizm często mylnie porównywany jest do aseksualizmu. Pojawia się tu jednak jedna, zasadnicza różnica - osoby aseksualne nie odczuwają potrzeby zbliżeń fizycznych, z kolei demiseksualiści  nie wykluczają kontaktów seksualnych. W ich przypadku jednak seks nie opiera się na atrakcyjności i pociągu fizycznym, jak ma to miejsce w tradycyjnym postrzeganiu seksualności. Osoba demiseksualna często określana jest jako demiromantyczna. W przypadku demiromantyczności głęboka więź emocjonalna niezbędna jest do zakochania, co wyklucza tzw. miłość od pierwszego wejrzenia, z kolei u osób demiseksualnych więź ta jest również niezbędna do nawiązania kontaktów seksualnych. W tym wypadku płytkie relacje dążące wyłącznie do cielesnej uciechy nie wchodzą w grę. 

Demiseksualizm - test

Jak sprawdzić, czy zaliczasz się do osób demiseksualnych? Na chwilę obecną nie ma odpowiednich testów seksuologicznych, które mogłyby jednoznacznie potwierdzić, że ta orientacja seksualna jest w 100% orientacją danej osoby, jednak można to zmierzyć samodzielnie w prosty sposób. Wystarczy jedynie odpowiedzieć sobie szczerze na kilka pytań:

  • czy poznając nowe osoby, zwracasz uwagę na ich wygląd fizyczny?
  • czy płeć rozmówcy jest dla Ciebie istotna i warunkuje to, jak mówisz i jak się zachowujesz?
  • czy zdarzyło Ci się przeżyć tzw. miłość platoniczną?
  • czy pornografia jest przez Ciebie akceptowalną formą rozładowania napięcia seksualnego?
  • czy wszedłeś kiedykolwiek w relację opartą wyłącznie na przyjemności seksualnej lub czy dopuszczasz taką formę relacji?
  • czy dopuszczasz możliwość seksu bez zobowiązań?

Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś przecząco, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaliczasz się do osób demiseksualnych.

[product id="982, 1092, 927,928"]

Z jakimi problemami stykają się osoby demiseksualne?

Największym problemem jest niewiedza. Demiseksualizm, mimo że nie jest zupełnie nowym tworem, wciąż jest większości nieznany. Brak świadomości sprawia, że nierzadko ta forma orientacji jest postrzegana jako aseksualizm - zarówno przez osoby zainteresowane, które nie spotkały jeszcze odpowiedniej osoby, z którą mogłyby wejść w głębszą relację zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i seksualnym, jak i przez osoby postronne. To z kolei może być krzywdzące i blokujące dla osób demi, które, postrzegane jako te, które nie odczuwają potrzeb fizycznego spełnienia seksualnego, mają trudności z nawiązaniem głębokiej relacji z osobami, które potencjalnie znajdują się w ich kręgu zainteresowań. Równie częstym problemem jest to, że demiseksualiści mylnie odczytują zamiary osoby, z którą wchodzą w bliską relację emocjonalną. Przyjaźń i silna więź emocjonalna dla demiseksualisty może być potencjalnym początkiem relacji erotycznej - gdy dochodzi do tego, nierzadko taka sytuacja kończy się odtrąceniem. To z kolei sprawia, że osoby odrzucone, w obawie przed ponownym zranieniem, blokują swoje uczucia lub unikają zacieśniania więzi. 

demiseksualizm a aseksualizm

Demiseksualizm a aseksualizm

Wspominaliśmy wcześniej, że demiseksualiści są często postrzegani jako osoby aseksualne, które nie odczuwają pociągu seksualnego. Nie jest to jednak prawda. Osoby deklarujące się jako demi są w połowie seksualne i w połowie aseksualne. Pociąg emocjonalny odgrywa tu najistotniejszą rolę, a człowiek, jako całość jest dla demiseksualisty najbardziej atrakcyjny. Seks schodzi zatem na dalszy plan, liczą się emocje, przyjaźń i zaufanie. Nie oznacza to jednak, że osoby o tej orientacji seksualnej nie czerpią radości z seksu - wręcz przeciwnie. Stosunek oparty na emocjonalnej relacji potrafi być dużo przyjemniejszy i bardziej satysfakcjonujący niż współżycie determinowane wyłącznie popędem fizycznym. Pary demiseksualne równie często sięgają po gadżety erotyczne, co pary opierające swą orientację na klasycznej seksualności. Nierzadko to właśnie erotyczne zabawki okazują się pomocne w przypadku chęci wejścia na wyższy poziom znajomości - nie zapominajmy, że osoby demiseksualne często postrzegają siebie jako osoby aseksualne - stosowanie akcesoriów, takich jak wibrator ssący, masturbatory męskie, klasyczne dilda, czy wibratory pozwalają osobom o takiej orientacji otworzyć się na własną seksualność, poznać własne ciało, preferencje i formę stymulacji, która dostarcza najmocniejszych doznań. Nierzadko w wyposażeniu osób demi gości też bielizna BDSM, czy stroje do roleplayingu, dzięki którym możliwe jest lepsze “chłonięcie” całej osoby, tego, jak się zachowuje w tego typu stroju, jak się porusza i jak się czuje. 


Demiseksualizm określany jest jako nowa orientacja seksualna. Głównie ze względu na to, że określenie to pojawiło się w społeczeństwie stosunkowo niedawno. Po raz pierwszy zostało użyte w 2006 roku. Termin został stworzony przez Sieć Widoczności i Edukacji Aseksualnej (AVEN - Asexual Visibility and Education Network). Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł przybliżył nieco temat demiseksualizmu. Jeśli do tej pory postrzegałeś się jako osobę aseksualną, martwisz się, że wciąż nie rozpocząłeś życia seksualnego lub nie odczuwasz intensywnego pociągu fizycznego i nie wyobrażasz sobie związku bez zobowiązań lub przypadkowego seksu, nie martw się - być może zaliczasz się do osób o orientacji psychoseksualnej. Aby zyskać pewność, oswoić się z tym i zgłębić tajniki demiseksualizmu szukaj informacji w sprawdzonych źródłach lub udaj się po poradę do specjalisty - seksuolog z pewnością wszystko jasno Ci wytłumaczy, pozwoli zrozumieć, a nawet zaakceptować taki stan rzeczy, którego w żadnym wypadku nie należy w sobie tłumić, czy się go wstydzić.

[product id="1121, 1120, 1126, 1127"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl